Insperia

Loading...

Inne kompozyty

SIATKI ZBROJENIOWE – KOMPOZYTOWE

Produkowane siatki służą w budownictwie do wzmacniania posadzek betonowych i elementów żelbetowych – posadzek, wylewek, podłóg, ścian, a także do produkcji innych elementów konstrukcyjnych. Zastosowanie ich ma na celu podniesienie wytrzymałości konstrukcji i podłoża, zapewnienie przeciwkurczliwości i ew. ochronę ogrzewania podłogowego.

Siatki do zbrojenia to nowość na Polskim rynku budowlanym. Wytwarzane są metodą pultruzji. W wyniku tego procesu powstaje kompozyt składający się z bardzo dużej ilości pojedynczych włókien o układzie równoległym, zatopionych w matrycy polimerowej na bazie żywicy epoksydowej.

ZALETY SIATEK ZBROJENIOWYCH

całkowicie odporne na korozje

9-krotnie lżejsze od zwykłych stalowych siatek

mogą być stosowane w agresywnych warunkach chemicznych

nie tworzą pola elektrycznego i magnetycznego

nie przewodzą prądu

łatwiejszy montaż i transport

ZAMIANA SIATEK STALOWYCH NA SIATKI KOMPOZYTOWE

Tabela poniżej prezentuje porównanie średnicy prętów stalowych do kompozytowych przy zachowaniu tych samych właściwości.

Proponowane oczka: 25x25mm 50x50mm 100x100mm 150x150mm 200x200mm

Arkusze – 1 x 1 / 1,5 x 1 / 2 x 0,5 / 2 x 1 / 2 x 2 /

W rolkach – 10 x 0,5 / 10 x 1 / 10 x 2 /

PRĘTY ZBROJENIOWE – KOMPOZYTOWE

Pręty kompozytowe są wytwarzane metodą pultruzji, polegającą na przeciąganiu włókien szklanych przez urządzenie, które nasyca wiązkę włókien żywicą termoutwardzalną, nadaje kształt przekroju poprzecznego i utwardza spoiwo. W wyniku tego procesu powstaje kompozyt składający się z bardzo dużej ilości pojedynczych włókien o układzie równoległym, zatopionych w matrycy polimerowej na bazie żywicy epoksydowej. Do produkcji prętów kompozytowych stosuje się włókna szklane najwyższej jakości, których ilość w 1mmprzekroju kompozytu może wynosić od kilku do kilkudziesięciu tysięcy sztuk.

Pręty kompozytowe są przeznaczone w inżynierii komunikacyjnej do wykonywania zbrojenia w elementach betonowych. Znajdują zastosowanie tam, gdzie uwarunkowanie konstrukcyjne lub klimatyczne nie pozwala na zastosowanie zbrojenia stalowego.

ZALETY PRĘTÓW ZBROJENIOWYCH

całkowicie odporne na korozje

9-krotnie lżejsze od zwykłych stalowych siatek

mogą być stosowane w agresywnych warunkach chemicznych

nie tworzą pola elektrycznego i magnetycznego

nie przewodzą prądu

łatwiejszy montaż i transport

PORÓWNANIE PRĘTÓW STALOWYCH A PRĘTÓW KOMPOZYTOWYCH

PRĘTY STALOWE
PRĘTY KOMPOZYTOWE